-
               
  v   Yazılar
  v   İlanlar
  v   Künye
Ar�ivde Haber Ara

 Ar�ivde Haber Ara:

 
BİLECİK DİYE BİR YER YOK MU?
  Haberler || Güncel
   BİLECİK DİYE BİR YER YOK MU?


BİLECİK DİYE BİR YER YOK MU?

     Ekşi Sözlük’te ilginç bir diyalog yaşanıyor. “Bilecik diye bir yerin aslında olmaması” başlıklı yazının altında ilginç, komik ve bir o kadar da düşündürücü mesajlar var. Gençler, esprili bir şekilde Bilecik diye bir yerin olmadığını dile getirmişler, matematiksel hesaplamalar, mantıklı çıkarımlar yapmışlar. Diyaloğun sonunda da asıl mesajı vermişler.
 
İşte, “Bilecik diye bir yerin aslında olmaması” başlıklı Ekşi Sözlük geyiği:
Bilecik diye bir yerin aslında olmaması
Bu bir gerçek, sanırım.
Mantıklı bir insanım, matematik bilirim, temel bilim okuyorum.
Şüphelendiğim konuları araştırırım, imkanım varsa deney falan yaparım.
Çok uzun süredir bu konuyu düşünüyorum ve sonunda böyle bir sonuca vardım:
Bilecik diye bir yer aslında yok, sanırım. ne yazık ki "benim bilecikli arkadaşlarım da var" deyip aksini iddia edemiyorum.
Neden? 
İşte sebepler:

1) nüfusu 200.000, merkez ilçesinin nüfusu 35.000 olan il olur mu?
Beyoğlu’nun geceleri nüfusu 2.000.000'u geçiyor ama hala il olmadı? 
çelişki var.

2) bir bölgenin nasıl Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde toprağı olur da denizi olmaz?
Mantıksız.

3) benim 550 tane arkadaşım, tanıdığım var(facebook'ta saydım) 
250.000 Bilecikli var. Türkiye’nin nüfusu 70.000.000

70.000.000'da 250.000 Bilecikli varsa
550 kişiden x'i Bileciklidir
____________________________________
d.o= 250.000 x 500 / 70.000.000 = 2 kişi

benim 2 tane Bilecikli arkadaşım olmalı. neden yok! 

Şimdi aynı hesabı sözlük için yapalım. Sözlükte 34.000 yazar var. o halde:
70.000.000'da 250.000 Bilecikli varsa
34.000 kişiden x'i Bileciklidir
______________________________________
d.o= 34.000 x 250.000 / 70.000.000 = 121 yazar

sözlükte 121 tane bilecikli yazar varsa bu yazarlar neredeler? 
çok dikkat çekici.

4) 11 temmuz 2011 depremi'nin ismi neden çeşitli şüpheler üzerine uzunca bir süre sonra 11 temmuz 2011 bilecik depremi'ne çevrildi?

5) bilecik'e gidip bu iddiamı kanıtlamak istedim ama yine başaramadım.
buyrun kamil koç'ta çektiğim ibretlik fotoğraf: http://i55.tinypic.com/10r0kmx.png

6) bu girişimim çeşitli odaklarca engellendikten sonra trene bindim ama bilecik'e geldiğimizde ne kimse trene bindi, ne kimse trenden indi.
ama her yerde bilecik tabelaları vardı varlığını kanıtlamak istercesine.

"bu şehir adamı varoluşçu yapar, aman hiç bulaşmayayım" dedim ve trenden inmedim, kalkmasını bekledim...

edit: özel mesaj yoluyla gelen susmam için yapılan tehditleri görünce iddialarımı kelle koltukta açıklamaya devam ediyorum.

7) sizce bilecik, amerika'daki 51. bölge gibi içinde çok gizli olayların döndüğü ve sus payı olarak da il yapılmış bir yer mi?

8) içinde üniversite olduğu iddia edilen bir ilde nasıl öğrenciler içki içmek istediklerinde içemezler, çünkü alkollü bir mekan yoktur?

9) 2010 sayımlarında bilecik ilinde 128.562 erkek, 96.819 kadının yaşadığı iddiası söz konusu. bu oran nasıl bu kadar şüpheli çıktı? genelde bu oran 1'e yakın çıkar. yoksa bilecik isimli bir yer ortaya atılırken bazı yanlışlıklar-dikkatsizlikler mi yapıldı?
tüm bu iddialara-şüphelere rağmen hala bilecik mi bilemicik mi diyerek bu işten sıyrılamazsınız..

10) bir yer neden en çok tren kazalarıyla gündeme gelir? sebep belli:
"buraya gelmeyin, burada bir şey yok, buraya yaklaşmayın, burayı merak etmeyin. gelirseniz de artık orasını bilemicik.."
olaydaki gizemi ve tehlikeyi fark ettiniz mi?

11) neden hava durumlarında bu ilimizden hiç bahsedilmez hiç merak ettiniz mi? yoksa hala bana paranoyak mı diyorsunuz...

2. (bkz: herkes bilecik diye bir şey yok)


4. proje için olmayan yerdeyim hani olduğu söylenen bir sınırları olan ama aslında olmayan yer. nüfus tabelasında 65.000 olarak nüfusu gözükmektedir. şehirde eğlenmek isterseniz yapabileceğiniz tek şey hiç bir şeydir. alkol tüketimi sanırım sadece ev ortamında gizlice gerçekleşiyor ki üniversitesi olup da alkol alınabilecek bir yerinin olmaması oldukça gariptir. nargile içmek istiyorsanız rezervasyon yaptırmanız gerekmekte, şehrin en popüler giyim markası leke jeans, ulusal restaurant zincirlerinden sadece simit sarayı var bir burger king bile yok, rent a car konusuna hiç girmeyeceğim bence oradan bulurum diye bir ahmaklık yapmayın.

şehir yol tabelaları boyunca gözünüze çarpmakta sakın ama sakın merak edip yolunuzdan ayrılmayın işiniz gücünüz mü yok devam edin.

5. belki olayı neden illere ihtiyaç duyulduğu, ilin ne olduğu ve ne işe yaradığı üzerinden değerlendirmek daha doğru olur.
(bkz: il) 
tabi valisi, belediye başkanı olan, plaka kodu olan şehre il demeyeni allah çarpar, uçan spagetti canavarı da eleştirir. asıl sorun, illere idari görevin ötesinde görevler yüklemektedir. bilecik diye bir yer aslında yoksa, söğüt diye bir yer de yoktur. ama ne vardır? bozüyük vardır. bütün bu il tanımlamaları, nihayetinde bir tanımlamadan ibarettir. nüfus ve ekonomik güç, yerleşim birimleri arasında zamanla kayabilir. elazığ'ın bir zamanlar harput'un mezrası olduğu unutulmamalıdır.
son çözümlemede aslolan il değil şehirdir. o nedenle bir bölgede ekonomik ve beşeri güç varsa, çevresindekiler sönük kalabilir, bir zamanlar il ünvanı verilmiş de olsa.

6. (bkz: bilecik'teki inanılmaz mantık hatası)

7. iddialı bir öneri. görüyor ve artırıyorum. bilecik diye bir yer yoksa gümüşhane diye bir yer hiç yoktur.

8. (bkz: bilecik yok gümüşhane yok uşak yok ne var lan)
9. bilecik aslında çok güzel bir yer. ama pek çoğunuzun alıştığı üzere olayı şehir merkezinde değil, çevre ilçelerinde. normal bir anadolu şehridir, bir çorum'dan, karaman'dan pek bir farkı yoktur. şehir merkezi yok gibidir, bir tek büyücek caddeden ibarettir. ama dediğim gibi şehir merkezinde kimsenin işi yoktur, olanda zaten çalıştığı için ordadır. bir istanbul, eskişehir, ankara yada izmir ile kıyaslamayın yani. 

bakın size bir alıntı yapayım: ".....şehirleri bulundukları mekan içinde asla yalnız ele alamazsınız. çünkü şehirler sınırları içerisinde etrafındaki yerleşim noktalarından ayırt edilemez, her zaman çevresini besler ve çevresindeki yerleşim yerlerinin yoğunlaşma noktalarıdır. bu yüzden şehirlerin büyüklüğü önemi etrafının tesis sahasından, iktisadi idari etki sahasına kadar önemini arttırır."

ama yukarıdaki yorumlara bakılırsa insanlar şehir merkezleri ile şehir arasındaki farkı es geçiyorlar :) aksi olsa, memlekette 81 tane değil en fazla 35-40 tane il olurdu (belkide iyi olurdu, onu düşünemicem şimdi :d)

bir zamanlar medeniyetlere ev sahipliği yapmış, destanlara konu olmuş, çağ açıp çağ kapatmış, yiğitler yetiştirmiş bileciğimizin iktidarı elinde bulunduran çevreler tarafından itibarsızlaştırılması için yapılan çalışmalardan biridir bu.
aslında bunlar hep amariganın oyunu zaten.

bugün bilecikten vaz geçersek yarın kütahya'yı unutalım, uşak'ı yok sayalım, tokat'tan vazgeçelim isterler.
uyanık olun genşler.

11. (bkz: bize her yer bilecik)

14. bilinen bir gerçek olmasına rağmen sözlükte yazılanları okuyunca aslında doğruluğuna şahit olarak beni dumura uğratmış önerme. tam olarak bursa'nın yakınlarında bi yerdeymiş. lan dalga geçmiyorsunuz dimi gene ?

15. yalnız olmadığımı gösteren düşünce.

16. vikipedi sonuçları da bu konuda her şeyi açıklamaktadır. nüfus kısmına bakarsanız balıkesir şehir merkezi nüfusunu göreceksiniz.

17. niğde diye bir yer olmamasının yanında esamesi okunmaz.

18. her isteyene kafa kağıdımın "kayıtlı olduğu il" kısmında yazanlarla aksini kanıtlayabileceğim iddia.

19. ana caddesinde kerpiç ev olan ardahan'ı gördükten sonra olmayan bir yerin de il olabileceğine inanıyorum, yani doğrudur.

20. bilecik 2. jandarma tugayı'nda askerlik yapmış birisi olarak katıldığım önerme.

evet bilecik aslında yok. o yaşananlarsa hiç yaşanmadı...

21. kartal'ın bir ilçe değil bir yaşam biçimi olmasıyla aynı gerçeklik düzlemine tekabül eden durum, avrupa yakasından gözlemlerin bu yönde.

22. doğruluğu birecik diye bir yerin olmasından bellidir.

23. yıllardır dillendirmeye çekindiğim iki şüphemden biriydi bu. ağlamaklı oldum sözlükte de görünce. yukarıda bir yerlerde başka birinin de dediği gibi öbür yarım küredeki şehirlerin bile yerini bilirim ama bilecik hangi bölgededir bilmem. birden sorsa biri zank diye kalırım. sadece bilecik için bu böyle ama. ötekileri bilirim hep. ilçeleri bile bilirim ama biecik'i bilmem. bi kere hatta doğuanadolu'da olduğunu iddia edip annemden azar işitmişliğim bile olmuştu." birecik'le karıştırıyorsun" demişti. karıştırmıyorum ki... birecik'i gayet iyi biliyorum. ama bilecik'i bilmiyorum işte. bir de o kadar okul okudum, yurtta kaldım, şehirdışında duruşmalara katıldım insan bir kere mi bir bilecikliye denk gelmez? bulunduğum şehre gelen memurlar içinde bir tane bile mi bilecikli olmaz? adeta kayıp kıta mu...

24. herkesciklerin bilmesi gereken er kişinin bilecikli bi kiz tarafından darbe yemiş olması ihtimali gibi duran tespit, önerme, tanim hatta örnekleme..

26. evet doğrudur. zira trenin bilecik diye durduğu yer de bilecik değildir aslında.

27. şu resimden de aslında bunun bir photoshop yanılması olduğu anlaşılacaktır. film seti gibi 3-4 apartman photoshop'ta çoğaltılarak yapıştırılmış, birçok apartmandan oluşan bir şehir havası verilmeye çalışılmıştır. http://upload.wikimedia.org/...5/bilecik_panaroma.jpg

29. bilecik 2.jandarma er eğitim tugayında yaptığım askerliğe dayanaraktan söylüyorum ki bilecik var.

30. (bkz: bilecik diye bir şey yoktur o dağ adapazarıdır)

31. eskişehir'den kes yapıştır yapılan bozüyük'ün varlığını hatırlatarak iddianın doğruluğunu destekleyici büyük bir ipucu gözler önüne sermiş bulunmaktayım. böylece, yeni ipuçlarıyla kanıt haline gelmek üzere olan teori olarak tanımlayabiliriz.
34. (bkz: pepee pepee çok üzülüyor)
35. ben bu önermenin aynısını bir dönem için burdur hakkında düşünmüştüm. burdur nedir? kime burdurlu derler? burdur nerededir? gibi. ama sonra bir tane burdurlu ile tanıştım dertlerim bitti. sabırlı olmak ve sürekli aramak lazım o bilecikliyi.
39. doğru bir fikir olabilir. çünkü bilecikli bir arkadaşım var. ben ona sürekli "ya sen uşaklı değil miydin?" diyorum.
BU HABERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Gmail WhatsApp


[ Ekleyen  (bilecik) | 06.10.2011 10:05:29 ]
            Oy : 21-Puan : 90Son 5 Yorum

Ekleyen: Misafir
bilecik nere ya?
Tarih : 20.08.2015 23:47:25

Ekleyen: Misafir
Ya ben de gemlikten doguya gidecektim, baktim ki bilecik diye sehir varmis. Googledan bakyim gezilicek ne var diye bi tek ertugrul gazinin turbesi cikti! Bir de bu baslik. Madem sehirsiniz gezilecek yerler yapin bence. Suphem var ama yoksa boyle bir yok mu acaba?
Tarih : 25.02.2015 22:20:08

Ekleyen: BİLECİK SEVDALISI
GÜZİDE BİLECİĞİMİZİN BÖYLE ŞEYLERLE GÜNDEME GELMESİNİ İSTEMİYORUZ SANATIYLA KONUŞULSUN İSTİYORUZ LÜTFEN 
Tarih : 24.05.2014 14:43:49

Ekleyen: Misafir
Bir Bilecikli olarak bu yazıyı okudum ve utandım. Evet şu genç arkadaşım kadar eylem yapsaydık bugün Bilecik tanınırdı. Bilecik ile özdeşlenen ne var? Tarihte Bilecik neden hep arka plana itildi? Bu konu Osmanlıdan günümüze kadar hep böyle olmadı mı? Osmanlı bile Bilecik' i, bırakın Söğüt'ü ne kadar önemsedi? Cumhuriyet tarihinde ne kadar önemsendi? Demek ki hakikaten Bilecik diye bir yer var mı? Sorusuna aşırı tepkiden ziyade memleketimizi tanıtmak için neler yapabiliriz oturup tartışıp hayata geçirmeliyiz. Bilecik, Bozüyük'ün gölgesinden kurtulmalıdır. Bakın vekillerimiz bile Bilecikli değiller. Ona göre bir yol haritası çizilmeli çıkar tartışmalarından ziyade Bilecik ön plana alınarak hareket edilmelidir. Bilecik bir başlangıçtır. Neyin başlangıcı mı? Onuda oturup tartışırsak öyle çok başlangıç noktası buluruz ki şaşırırsınız. Yeter ki Bilecik için düşünelim başka bir şey değil. Üniversitemiz var ama bir işe yaramıyor. Bilecik ile ilgili ne yapıyor? Yada yapıyor da bizim mi haberimiz olmuyor? O zaman bizi bilgilendirin kardeşim. İşte Bilecik var mı? Gelin beraber çıkarsız iyi düşünceler ile bunu çözelim. Bu gencin vikedipedia yazısını henüz okumadım ama burada yazanlardan anladım ki çok iyi gözlemlemiş ve bir Bilecik'li den çok Bilecik'i anlatmış ve tanımış.
Tarih : 22.05.2014 10:13:28

Ekleyen: Misafir
Öğrenci olanlar bilir :

-nerelisin bilader?
-Bozüyük.
-nerde ki orası?
-Bilecik
-???
-Eskişehir yani..
-Haa tamam, öyle desene yaw!!
Tarih : 21.05.2014 11:41:27


ÜYE OLMAYANLARDA YORUM YAZABİLİRLER!!
 

Kullanici adı

:


Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan
HABER11 hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Tüm Yasal Yükümlülükler yorum sahibine aittir.

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 500624             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
Her Hakkı Saklıdır. Site İçindeki Haber ve Resimler İzinsiz ve link vermeden yayınlanamaz.
Web Tasarım: Celal BIRADLI
Bu sayfa: 0,09 saniyede yorumlandı.