-
               
  v   Yazılar
  v   İlanlar
  v   Künye
Ar�ivde Haber Ara

 Ar�ivde Haber Ara:

 
BİLECİK, BİLECİK OLALI BÖYLE VALİ GÖRMEDİ
  Yazılar || Durmuş GÜNSUR
   BİLECİK, BİLECİK OLALI BÖYLE VALİ GÖRMEDİ


BİLECİK, BİLECİK OLALI BÖYLE VALİ GÖRMEDİ


     Bilecik tarihinde Valilerin ayrı bir yeri ve önemi var.
     Bilecik'in, özellikle Cumhuriyet dönemindeki gelişme seyrinde kilometre taşları hep valiler olmuştur.
     Hatta valilerin bu gayreti darb-ı mesellere bile konu olmuş ve Bilecik' tarif ederken kullanılan "Bir Vali, bir kaç Ahali, bir de Edebali" sözü ile konu çok veciz bir şekilde özetlenmiştir.
     Bilecik'in makûs talihinin yenildiği son çeyrek asra baktığınızda, bir Şehabettin Harput'u, bir Refik Arslan Öztürk'ü, bir Ünal Ülkü'yü hatırlamamak ve hayırla yadetmemek mümkün değil.
     Kısa bir süre görev yapmasına rağmen "az zamanda çok ve önemli işler yapan" Şahabettin Harput, 6 Organize Sanayi Bölgesi kuran, Şeyh Edebali Tübesi başta olmak üzere tarihi mekanları ayağa kaldıran, Bilecik Özel İdaresi'ni Türkiye'nin en zengin Özel İdaresi yapan Refik Arlan Öztürk, devlet adamlığı, hoşgörüsü ile herkesin takdirini  toplayan, Osmanlı'nın izlerini ortya çıkarmayı amaçlayan Bilecik tarihinin en büyük kültür projesi olan "Belikten İmparatorluğa, İmparatorluktan Kurtuluşa; Bilecik" projesini başlatan Ünal Ülkü, Bilecik için unutulmaz valilerden olmuşlardır.
     Elbette, tüm Valilerimizin Bilecik'e hizmetleri olmuştur ancak bu isimler kalıcı izler bırkmış ve hala hayırla yadedilenler listesinde yeralmışlardır.
     Çeyrek asırlık tarih sürecinde Bilecik'e adını yazdıran bu isimler, ancak tayin olup gittikten sonra anlaşılabilmiş; gönüllerde ve kamu vicdanında hakettiği yeri almıştır.
     Giderken veya gittikten sonra hayırla yadedilmekten daha hayırlı olan ise gelirken veya geldiğinde hayırla yadedilmektir.
     Yeni Valimiz Halil İbrahim Akpınar geleli yaklaşık 2 ay oldu.
     Bilecik'e gelmeden önce namı geldi.
     Onu gelmeden önce, demokrat, mütevazi, çalışkan, dürüst, her hal ve şartta doğruya 'doğru' deme cesareti gösteren bir devlet adamı olarak öğrendik.
     Geldi, bekledik, izledik ve gördük ki, eksiği yok fazlası  var.
     Geldikten sonra gördüğümüz kadarıyla, yukarda saydığımız vasıflara ek olarak; oturduğu koltuğu dolduran, koltuğun altında ezilmeyen, devlet ciddiyetini hissetiren, bakkal dükkan açılışına gitmeyen, az ama öz konuşup konuştuğunu dinleten bir kişi.
     Bu vasıflar, herkesin gözlemlediği ortak özellikler.
     Bir de, yakından tanıyan ve yakınında olanların gördükleri var ki, Vali Bey'in gerçek karakterini ortaya koyan detaylardır. Zaten hakikatler da detaylarda gizli değil midir?
     Vali Bey, gelir gelmez yaptığı ilk iş randevu saatlerini kaldırması, gelen kimsenin kapıdan geri dönmemesi oldu. Kimseyi devlet kapısında bekletmedi, herkese kapısını açtı.
     Dahası, Vali Konağına alınan ve geçmiş valiler döneminde devletin ödediği suyun parasını kendi cebinden ödemesi, Vali Bey'in ne kadar ince ve ne kadar hassas olduğunu gösterdi.
     Bir başka hassasiyeti ise, önceki Vali Musa Çolak'ın eşi Gülsüm Çolak'a tahsis ettiği, koruması ve şoförü olan "Vali Eşi Makam Aracının" tahsisini iptal ederek tekrar devletin hizmetine vermesi de ayrı bir incelik. 
     Malumunuz, Valilikle makamı ile Konak arası 100 metre. Geçmiş dönemdeki Valilerimiz bu mesafeyi makam araçları önlerinde eskortlarla gider, hatta caddeyi trafiğe bile kapatırlardı. Vali bey ise, bu mesafeyi yürüyerek gidiyor. Gerekli olmadığı sürece makam aracını yerinden çıkarmıyor bile.
     Çarşıya pazara çıktığınızda, sıradan inanlar gibi eşi ve çocukları ile alış veriş yaparken görebilirisiniz.
     Vali Bey, daha buna benzer bir çok özelliği ile, ilk 2 ayında, toplumun tüm kesimlerinin gönlünde taht kurdu ve Bilecik tarihine önemli notlar düştü. Genel kabul görmüş temayülleri yıkarak, "Vali olmuş ama adam olamamış" dedirtmedi, iktidarından muhalefetine herkese "aksine adam gibi adam" dedirtmeyi başardı. 
     "Bilecik, Bilecik olalı böyle Vali görmedi" desek abartmış olur muyuz bilemem ama, en azından şimdilik abartmıyoruz.
     İnşallah, Sayın Valimiz bu özelliğini devam ettirir ve giderken hatta gittikten sonra da aynı temennilerle anılan insan olur.
     Sözlerimizi Şeyh Edebali Hazretlerinin sözlerini hatırlatarak bitirelim:
     Sayın Valim;
     Yükünüz ağır, işiniz çetin, gücünüz kıla bağlı!
     Allah, yar ve yardımcınız olsun...


[ Yazan : bilecik | Tarih: 25.08.2010 | Okunma : 3921 ]
         Oy : 10-Puan : 41Son 5 Yorum

Henüz Yorum Yazılmamış.
Siz bir tane yazın..

ÜYE OLMAYANLARDA YORUM YAZABİLİRLER!!
 

Kullanici adı

:


Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan
HABER11 hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Tüm Yasal Yükümlülükler yorum sahibine aittir.

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 878382             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
Her Hakkı Saklıdır. Site İçindeki Haber ve Resimler İzinsiz ve link vermeden yayınlanamaz.
Web Tasarım: Celal BIRADLI
Bu sayfa: 0,03 saniyede yorumlandı.