-
               
  v   Yazılar
  v   İlanlar
  v   Künye
Ar�ivde Haber Ara

 Ar�ivde Haber Ara:

 
BİLECİK OSB’LER BİRLİĞİ KURULMALI
  Yazılar || Durmuş GÜNSUR
   BİLECİK OSB’LER BİRLİĞİ KURULMALI


BİLECİK OSB’LER BİRLİĞİ KURULMALI

 

Bilecik, Türkiye'nin, kişi başına en çok Organize Sanayi Bölgesi (OSB) düşen ili. Bilecik’te kişi başına 61 metrekare OSB arsası düşüyor.

Bu sonuca, her ne kadar Bilecik'in küçük ve nüfusu en az illerinden birisi olmasından dolayı varıldığı sanılsa da, bu gerçeğin yanında altı çizilmesi gereken çok önemli gerçekler de var. Bilecik, Türkiye'de en çok OSB'si bulunan illerden birisi. İl merkezinde 2 ilçelerde 4 olmak üzere 6 OSB'si mevcut. Bilecik I. ve II. OSB, Bozüyük, Osmaneli, Söğüt ve Pazaryeri OSB'leri. İl merkezinde üçüncünün kurulması, Osmaneli ilçesinde ise mevcut bölgenin büyütülmesi çalışmaları devam ediyor.

Türkiye'nin ilk özerk OSB'si de yine Bilecik'te kuruldu ve Türkiye'ye model oldu. OSB'lerin özekleşmesine ilişkin yasal düzenlemeler de Bilecik I. OSB'ye bakılarak yapıldı.

Gerek bürokrasi de gerekse ekonomi çevrelerinde ciddi bir OSB kültürü mevcut.

Bilecik bu anlamda Türkiye'nin en şanslı illerinin başında geliyor.

Bu durumu sloganize edecek olursak, 'OSB'ler şehri Bilecik' diyebiliriz.

Madalyonun diğer yüzünü çevirdiğimizde ise kaşımıza farklı bir tablo çıkıyor.

Türkiye'nin ilk özerk OSB'si olan Bilecik I. OSB'deki 42 firmadan neredeyse yarısı kapalı. II. OSB'de de aynı durumun yanısıra ciddi anlamda altyapı eksikleri var. Osmaneli OSB'nin tüm parselleri yıllar öncesinden satılmasına rağmen bu güne kadar faaliyete geçmiş bir sanayi kuruluşu yok. Bozüyük OSB'de ise, yatırım var ama altyapı yok. Haciz gelecek kadar borç batağında. Pazaryeri OSB'de ise bir kaç fabrikanın dışında hiç bir sanayi yatırım olmadığı gibi altyapı yatırımı da yok. Söğüt OSB'de ise hala hayvanlar otluyor.

Buna benzer sorunları çoğaltmak mümkün.

Bu durum tespitinden sonra, 'Peki OSB'ler neden bu halde?' sorusuna cevap arayacak olursak, şunları söyleyebiliriz.

OSB'lerin hepsi, farklı kişiler tarafından, farklı anlayışla yönetiliyor. Bürokratik mantığın hakim olduğu bu yapı, geleceğe yönelik adımlar yerine, dönemsel projelerle sorunlara çözüm aramaya çalışıyor. Bazen de tribünlere oynayarak, olmadık kişilere arsa satıyor ve yıllar geçmesine rağmen yatırım yapılmıyor. Osmaneli’de olduğu gibi.

Kalıcı ve sürdürülebilir projeler ve çözümler üretilemediği için de, sonuca gidilemiyor.

Bir OSB'de elde edilen deneyim diğerine aktarılamıyor. Beynelmilel ve başına buyruk bir OSB yönetimi anlayışı oluşmuş durumda.

Peki, en uzak OSB'leri arasındaki mesafe 50 kilometre olan ve bu kadar küçük bir ildeki OSB'lern bu kadar birbirinden bağımsız ve deneyim paylaşımının az olmasının nedeni nedir?

İşte bütün mesele bu!

Bu sorunun çözümü ise, bu bölgelerin planlamasını yapacak, sorunlarına çözüm bulacak, deneyimleri paylaşacak, tanıtımını sağlayacak bir organizasyondan geçiyor.

Bunun için de, Bilecik OSB'ler Birliği adı altında sivil ve özerk bir yapının acilen oluşturulması gerekiyor. Bu birlik ülke geneline de model olabilir. Tıpkı özerk OSB'nin olduğu gibi.

OSB'ler konusunda en çok bilgi ve deneyime sahip olan Bilecik, bu bilgisini organize ve realize edemediği için OSB'ler çöplüğü olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu tehlikenin bertaraf edilmesi ise, birlikten geçiyor.

Bu birlik OSB'leri çiftlik olmaktan kurtarıp, gerçek yörüngesine oturtacaktır. Bu da OSB'lerin kurtuluşu olacaktır.


[ Yazan : bilecik | Tarih: 06.10.2010 | Okunma : 3218 ]
         Oy : 5-Puan : 25Son 5 Yorum

Ekleyen: Misafir
İYİ NİYETLİ OLAN LAR GAYRETLERİNİ KÜÇÜK GÖRMESİN AZ DA OLSA OLMASINI İSTEDİKLERİ GÜZEL İŞLERİN TAMAMLANMASI İÇİN AZDA OLSA DEVAMLI ÇALIŞSINLAR YÜCE ALLAH GAYRETLERİNE GÖRE DEĞİL NİYETLERİNE GÖRE SONUÇ VERDİRİR İNŞAALLAH.
Tarih : 07.09.2011 10:10:36


ÜYE OLMAYANLARDA YORUM YAZABİLİRLER!!
 

Kullanici adı

:


Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan
HABER11 hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Tüm Yasal Yükümlülükler yorum sahibine aittir.

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 635130             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
Her Hakkı Saklıdır. Site İçindeki Haber ve Resimler İzinsiz ve link vermeden yayınlanamaz.
Web Tasarım: Celal BIRADLI
Bu sayfa: 0,03 saniyede yorumlandı.