-
               
  v   Yazılar
  v   İlanlar
  v   Künye
Ar�ivde Haber Ara

 Ar�ivde Haber Ara:

 
BİLECİK CHP’DE NELER OLUYOR?
  Yazılar || Asım US
   BİLECİK CHP’DE NELER OLUYOR?


BİLECİK CHP’DE NELER OLUYOR?

     Son günlerde CHP Bilecik Örgütünde hareketli günler yaşanıyor. Parti adeta kaynayan kazan. Partinin en karışık döneminde Milletvekili Yaşar Tüzün ise Brezilya’da. İstifalar, atamalar, atamaya itirazlar ve restler, önümüzdeki günlerde CHP’nin daha da karışacağını gösteriyor. Sanki CHP'de tusunami öncesi fırtınalar yaşanıyor. Bu karışıklık, AK Partinin 2 vekil çıkarmasını sağlayabileceği gibi, MHP’nin bir vekil çıkarmasını da garantileyebilir.
     Türkiye’nin en eski ve en köklü partilerinden olan, siyasal tarih boyunca Bilecik’te hep varlığını hissettiren CHP’de, bu bekraundun aksine son dönemde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Son seçimlerde CHP’nin oylarını 2 bin 500’lerden 9 binlere çıkaran Avukat Faik Akarkarasu, incir çekirdeğini doldurmayacak gerekçelerle parti yönetiminden ihraç edildi. Kavganın fitilini ateşleyen de bu oldu. Olay kamuoyunda ve tabanda geniş yankı buldu. İhracın en büyük aktörü olduğu iddia edilen ve ‘Belediye Başkanı olmak için önünü açıyor’ dedikodusu yüksek sesle dillendirilen İl Başkanı Erdoğan Tüfenkçi ise şok bir kararla istifa etti. Görünür istifa gerekçesi ‘Milletvekili adayı olmak’ şeklinde gösterilse de, Milletvekili Yaşar Tüzün’le görüş ayrılıkları olduğu, bunun da ipleri gediği ve bu noktaya gelindiği iddia ediliyor.
     Tüfenkçi’nin bu şok istifası CHP ve siyaset kulislerini hareketlendirirken, daha önce yerel ve ulusal basında Milletvekili adayı olacağını açıkça deklare eden Avukat Çağatay Karaahmeti’n de aynı gün, yani İl Yöneticilerine adaylık  istifası için tanınan sürenin dolacağı gün istifa edeceği konuşuldu. Saat 17.00’ye kadar beklendi ancak Karaahmet istifa etmedi. Bu da kafaları karıştırdı.
     Bu başdöndürücü süreç yaşanırken, CHP iki güne yakın İl Başkansız kaldı.
     CHP kulislerinde ve kamuoyunda İl Başkanlığı için Avukat Faik Karakarasu, Gölpazarı eski belediye Başkanı İlyas Ünal ve merkez İlçe Başkanı Aydın Avcı’nın isimleri dolaşırken, isminden çok da söz edilmeyen Sedat Bayam, CHP Genel merkezi tarafından İl Başkanı olarak atandı. 
     Bayam’ın İl Başkanı olarak atanması, kamuoyundan ve tabandan destek bulurken, kavganın aktörleri olan yönetici cephelerini iyice karıştırdı.
     Hal böyleyken Bilecik CHP, beklide Bilecik’teki siyasi tarihinin en hareketli dönemini yaşarken, CHP’nin efsane ismi, 1 dönem Belediye Başkanlığı, 2 dönem de Milletvekilliği yapan, üçüncü dönemine de kesin gözü ile bakılan Yaşar Tüzün’ün ortalıklarda görünmemesi dikkat çekmeye başladı. Telefonları kapalı olan Tüzün’ün nerede olduğuna dair değişik rivayetler ortaya atılırken Brezilya’da olduğu öğrenildi. Partisi zor bir süreçten geçerken Tüzün’ün yurtdışında olmasına kimse anlam veremedi.
     Kamuoyu, “Tüm bu gelişmeler Tüzün’den habersiz mi oluyor, yoksa Tüzün bu kargaşadan uzak durmak için mi yurtdışına gitti?” sorusuna cevap aramaya çalışırken, Tüzün'ün bu gelişmelerin çok da içinde olmadığı, Brezilya'dan dönünce müdahale edeceği ve o zaman safların iyice netleşeceği söylendi.
     Bir yerden düğmeye basıldı, Bayam’ın atanmasına karşı çıkanlar bayrak açmaya, istifa tehditleri savurmaya ve Genel Merkeze baskı kurmaya başladı.
     Merkez İlçe Teşkilatı, Belediye Meclis Üyeleri ve bazı ilçe Başkanları bu atamadan huzursuz olduklarını, hem Bayam’ın yüzüne hem de kamuoyuna açık açık söylemeye başladı. Toplantı üzerine toplantı, görüşme üzerine görüşme… trafik iyice karıştı. Ancak, Tüzün yurda dönüp konuya el atıncaya kadar kimse harekete geçemedi, geçemedi.
     Bu sırada, İl Başkanlığı için kulislerde Milletvekili adaylığından vazgeçen Çağatay Karaahmet’in ismi konuşulmaya ve öne çıkmaya (çıkarılmaya) başladı. Bayam muhalifleri “Sedat girsin, Çağatay gelsin!” sloganlarını seslendirdiler. Hesaplar bu minval üzere kuruldu. Bu hesap, “Çağatay Karaahmet’e, Milletvekili adaylığından vazgeç, seni İl başkanı yapalım mı dendi?” sorusunu da beraberinde getirdi. Çünkü, milletvekili adayı olacağını açık açık beyan eden
 kamuoyundan da belli bir destek alan Karaahmet son anda bu fikrinden vazgeçmesi herkesi şaşırttı.
     Bu şaşkınlık devam ederken, tüm bu kavgaların asıl nedeni olan “önseçim” talebi resmiyete dökülmeye başladı. Bozüyük İlçe Yönetimi, aldığı ve deftere işlediği, ilçe yönetiminin de imzaladığı kararla “Mutlaka önseçim istiyoruz” dedi. Bozüyük CHP’nin önde gelen isimleri de açık açık "önseçim" dedi.
     Kulislerde, önseçim olmazsa Bozüyük CHP’de toplu istifalar yaşanacağı iddiaları konuşulmaya başlandı.
     İlçe Başkanlarının bir çoğu da bu yönde fikir beyan etti ve CHP’yi demokratik bir çizgiye çekmek için ‘önceçim’ şartını haykırmaya başladı. Böylece kavganın asıl sebebi de ortaya çıkmış oldu.
     İstifa eden İl Başkanı Tüfenkçi'de İl Teşkilatı olarak önseçim istediklerini söylemişti.
     Önseçim yapılmazsa Yaşar Tüzün banko aday. Ama yapılırsa, CHP’de devrim yaşanır. Bu devrim Tüzün saltanatının yıkılması veya daha da güçlenerek ortaya çıkması şeklinde olabilir. 
     ***
     Sivil Toplum Kuruluşlarındaki çalışmaları, basındaki yazıları ve duruşu ile kamuoyundan ve partinin alt tabanından destek alan Sedat Bayam’ın yerine, açık açık Ergenekoncuları destekleyen veya güç odaklarının kuklası olan bir isim İl Başkanı olursa, CHP için söylenecek tek söz: Geçmiş olsun!
     Bu kavga, siyasi istikbal ve rekabet kavgası olmasının yanı sıra, yerel seçimlerde yapılan hatalar sonucu kaybedilen seçimlerin intikamının kavgası. Kavga eden cephelerin hepsinin bilinç altındaki gerçeklerden birisi de bu. O yüzden fırtına çok büyük ve tsunamiye dönebilir. Bu da Bilecik’te CHP gemisinin batması demektir.
     Bu fırtınayı dindirecek, gemiyi kurtaracak tek merci ise İl Başkanlığı.
     Yeni atanacak olan İl Başkanı, güç odaklarını CHP potasında eritemez,  tabanın beklentileri ile tavanın diktasını dengeleyemez, teşkilatları ikna edemezse Bilecik’te CHP’nin milletvekili çıkarması hayal olur. İlçelerden ardı ardına istifalar gelebilir ve parti seçimde çalışacak teşkilatları bulmakta çok zorlanabilir. 
     Bu da, AK Partinin 2 vekillik umutlarını artırırken MHP’nin bir vekilliğini de garantiler.
     Sizlere tavsiyem; CHP’yi yakından takip edin! Çünkü CHP’deki savaşın sonucu AK Parti veya MHP’nin zaferi olabilir… 
     Bu kavga seçimlerin sonucunu etkileyecek bir kavga...

     Bekleyelim görelim…

BİLECİK'TE NELER OLUYOR?
     Anında öğrenmek için Facebook Grubumuza üye olun!
       
Aşağıdaki BEĞEN'i tıklayın   [ Yazan : bilecik | Tarih: 17.01.2011 | Okunma : 4870 ]
         Oy : 9-Puan : 39Son 5 Yorum

Ekleyen: Misafir

Ergenekoncuları ve güç odaklarını anlayamadım. Bunları açıklamanız gerekmez mi. Bir okur olarak haberden yeterince bilgi alamadım. Yazdığınıza göre, kimin ne olduğunu biliyor olmalısınız, zaten, yazınızda da öyle bir görüntü var...


Açıklarsanız çok memnun olacağız.


Teşekkürler...


Tarih : 06.02.2011 00:52:27

Ekleyen: Misafir

BUGÜN CEVAP BEKLEYENLER CEVABINI ALDILAR SANIRIM..BASIN AÇIKLAMAMIZI OKUYUN SAYIN HAYALİ YAZAR BU YAZDIKLARINIZ BİZİ DAHA DA ÇOK TETİKLER VE BAŞARIYA ULAŞTIRIR...DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ YOK KÖSTEK OLMAYIDA BAŞARAMIYOSUNUZ ZATEN:)))


Tarih : 21.01.2011 19:15:57

Ekleyen: Misafir
CHP de birden fazla aday olması anormal bir şey mi sayın yazar,karışıklık dediğiniz parti içi demokratik mücadele mi sayın yazar ve saltanat dediğiniz iki dönem milletvekilliği yapmak mı.?siyasetten ya biz hiç anlamıyoruz ya da siz..ama yorumlara bakarsak galiba siz....

Tarih : 19.01.2011 02:00:32

Ekleyen: Misafir

sizler kimsiniz ya amacınız CHP Yİ KARIŞTIRMAKSA  bunu başaramazsınız biz bir bütünüz  doğru  sizler AKP yle beslsniyorsunuz işiniz bu  karıştırmak için her şeyi  gerçekmiş gibi yazarsınız ama şunu unutmayın  bir gün yüzünüze bir tokat inecekki  bunu nereden geldiğini asla anlamayacaksınız sizi gidi mikserciler


 


Tarih : 18.01.2011 16:44:17

Ekleyen: Misafir

SAYIN US, ERGENEKONU  DESTEKLİYEN GÜÇ  ODAKLARININ KUKLASI  İL BAŞKANI OLMAK İSTEYEN KİM? BUNU AÇIKLA LÜTFEN.PARTİMİZDE  KILIÇLARDA ÇEKİLMEDİ DÜELLODA YOK.İL BAŞKNIMIZ DEMOKRATİK HAKKINI KULLandI MİLLET VEKİLİ ADAY ADAYI OLMAK İÇİN İSTİFA ETTİ,YENİ YAPILANMAYA GÖRE TEŞKİLATDAN SORUMLU İL BAŞKAN YARDIMCISI YENİ İL BAŞKANI SEÇİLİNCEYE KADAR GÖREV ALDI.SEÇİM KANUNU VE TÜZÜĞÜMÜZ ADAY BELİRLEME ŞEKLİNİ GENEL MERKEZE VERMİŞ GENEL MERKEZİN ALACAĞI KARARA SAYGILI OLACAĞIZ ÇÜNKÜ KURULTAYDA YETKİLERİ ONLARA VERDİK GENEL MERKEZ KARARINA KARŞI ÇIKARSAK KEDİMİZLE ÇELİŞİRİZ.İL ÖRĞÜTÜ OLARAK SEÇİLEN ADAYIMIZIN ARKASINDA OLACAĞIZ,BİLECİKTEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ.ELLERİNİ OĞUŞTURANLAR HAVALARINI ALACAKLAR. CHP GÖLPAZARI İLÇE BAŞKANI


Tarih : 18.01.2011 16:27:06


ÜYE OLMAYANLARDA YORUM YAZABİLİRLER!!
 

Kullanici adı

:


Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan
HABER11 hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Tüm Yasal Yükümlülükler yorum sahibine aittir.

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 705458             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
Her Hakkı Saklıdır. Site İçindeki Haber ve Resimler İzinsiz ve link vermeden yayınlanamaz.
Web Tasarım: Celal BIRADLI
Bu sayfa: 0,03 saniyede yorumlandı.