-
               
  v   Yazılar
  v   İlanlar
  v   Künye
Ar�ivde Haber Ara

 Ar�ivde Haber Ara:

 
2009 İL GENEL MECLİSİ SONUÇLARINA GÖRE SEÇİM ANALİZİ
  Yazılar || Asım US
   2009 İL GENEL MECLİSİ SONUÇLARINA GÖRE SEÇİM ANALİZİ


2009 İL GENEL MECLİSİ SONUÇLARINA GÖRE SEÇİM ANALİZİ

     Milletvekilliği seçimleri için çok az bir zaman kaldı. Partiler alabildiğine hareketli, alabildiğine hesap ve kitap içinde. Bahattin Şeker’in safını belli etmesi dengeleri alt üst ederken herkes yeni duruma göre vaziyet almaya çalışıyor. Ancak kim nerede duracağını tam olarak bilmiyor, bilenlerde henüz  belli edemedi, edemiyor.
     AK Partide, Fahrettin Poyraz’ın adaylığına kesin gözüyle bakılırken, olası bir üst düzey bürokrat olma ihtimali Üzeyir Yıldırım, Halil Eldemir ve Selim Yağcı isimlerini gündeme getiriyor.
     CHP ise gizli ve derin savaş devam ediyor ancak orda da Yaşar Tüzün’den başkasına şans ve ihtimal tanınmıyor.
     MHP’de ise Bahattin Şeker birinci sırayı garantilerken, ikinci sıra için savaş başladı. Çünkü MHP’de de 2 milletvekilliği ihtimali üzerinde duruluyor. 
     PEKİ SEÇİMDE NASIL BİR TABLO RTAYA ÇIKAR?
     Partiler adayların gizli kavgası ile çalkalanırken, herkesin kafasındaki soru ise “Seçimde nasıl bir tablo ortaya çıkar?”
     Bu sorunun cevabını bulmak için, en doğru anket ve en gerçek veri olan 2009 İl Genel Meclisi seçimi sonuçlarına bakarak değerlendirme yapmak, gerçeğe en yakın analiz olur.
     Bilecik’teki lider ve mecliste grubu bulunan partilere bakarak bir analiz yapalım.
     2009 seçimlerinde kullanılan 125 bin oyun 100 binini alan AK Parti, CHP ve MHP’nin oy dağılımları şöyle: AK Parti: 43.790 (Yüzde 35), CHP: 31.001 (Yüzde 24) ve MHP: 26.225. meclis dışında kalan ama Bilecik için azımsanmayacak bir oy alan DP’nin oyu ise 12.002.
     Bu veriler ışığında partileri ele alacak olursak:
     AK PARTİ
     AK Parti, Belediyelerden dolayı büyük kan kaybetti. Buna bir de buna, teşkilatların hataları ve Milletvekili Fahrettin Poyraz’ın sessiz her şeye kalan tavrı eklenince kayıp daha da arttı ve Referandumda Bilecik ve Bozüyük açık fakla hayır çıktı. Kırsal kesimden gelen evet oyları olmasa farklı bir hayır sonucu çıkabilirdi.
     AK Parti’nin oy deposu olan köylerin Bahattin Şeker’in kalesi olduğu düşünülürse, depolar önemli ölçüde boşalacak ve AK Pati kırsalda da oy kayıpları yaşayacak. AK Parti’nin, Bilecik merkezde ve Bozüyük merkezde de, yerel yönetimlere endeksli oy kaybı en büyük handikapı olacak.
     Buna karşılık, yapılan hizmetlerden ve Başbakanın karizmasından dolayı bir oy kazanımı olacaktır elbette. Belki yerel yönetim seçimlerinde adaylara kızgınlıktan dolayı kaçan oylarda geri gelecektir. Toplumun güçten ve iktidardan yana olması da ayrıca itici unsur olacaktır.
     Dolayısıyla AK Parti, 40 ile 43 bin bandında bir oy alabilir. Dolayısıyla bir milletvekili çıkarır.
     CHP
     CHP’de iç çekişme, kavgacı üslup ve Şehir Kulübü mantığı devam ediyor. Bu CHP’nin müzmin hastalığı gibi. Bu her zaman olduğu gibi kaybın sebeplerinin  başında geliyor. CHP’nin en büyük handikabı ise kaybedilen yerel seçimler. Buna bağlı olarak Bozüyük’te CHP tabanında ciddi kaymalar olacağı gibi Bilecik merkezde de ciddi kaçışlar olabilir. Diğer ilçelerde de sıkıntı yok değil.
     Ana muhalefet olmasına rağmen, bu güne kadar ciddi, tutarlı ve kararlı bir muhalefet yapmadı, ‘düğünde görsünler’ misali yapılan muhalefetler de sonuca gitmedi. Ciddi muhalefet yapmak bir tarafa, iktidarla ‘danışıklı dövüş’ görüntüsü CHP’yi çok yıprattı. CHP Milletvekili Yaşar Tüzün’le AK Parti Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın birbirlerine ‘l⒠dememeleri Tüzün’ün karizmasını fena çizdirdi.
     Bu süreçte, CHP radikal kararlar alamaz ve köklü politika değişikliğine gidemezse büyük bir hezimet yaşayabilir ve bu CHP’nin sadece bu seçimlerde değil gelecek yerel seçimlerde de tüm iddiasını kaybettirir.
     CHP’nin tek avantajı ise, 2 Bozüyük kökenli vekile karşı merkez kökenli bir adaya sahip olması ve o aday Yaşa Tüzün olursa, Tüzün’ün kişisel oylarını koruması olu.
     Tüm bunların ışığına 2009 verileri göz önüne alındığında şöyle bir sonuç çıkabilir: CHP 26 ila 30 bin bandında bir oy alabilir.
     MHP
     MHP, iktidar ve ana muhalefet olmadığı için yıpranma payı en az olan parti.
     İl Başkanının partiyi toparlaması, Bahattin Şeker transferi ve MHP’nin Bilecik’teki dengeli politikaları önemli artıları. Bahattin Şeker’in 50 bin oy hedefi, bunun için maddi manevi tüm kapıları ardına kadar açması MHP’yi heyecanlandırıyor.
     DP’nin, Bahattin Şeker’in himayesinde, tüm olumsuzluklara ve umutsuzluklara rağmen aldığı 12 bin oyun da mutlaka 10 bine yakını MHP’ye kayacaktır. Bir de buna Bahattin Şeker’in AK Parti ve CHP’den alacağı 7 bin civarında oy eklenince AK Parti ve MHP’nin atbaşı gideceği, iyi politika izleyen, iyi tanıtım yapan ve çalışanın birinci olacağı bir seçim var ortada. Buna MHP’nin merkezden sağlam bir ikinci sıra adayı eklemesi MHP’yi binci parti yapabilir.
     2009 İl Genel Meclisi sonuçları da göz önüne alındığında MHP’nin alacağı oy 42 ile 44 bin arasında olur.
     Dolayısıyla seçimi AK Parti ve MHP kazanabilir.
     Ancak, bu süreçte basının tavrı, partilerin politikası ve rüzgarın etkisi durumda değişikliğe neden olabilir.
     Allah, ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olanı nasip etsin….


[ Yazan : bilecik | Tarih: 08.02.2011 | Okunma : 5145 ]
         Oy : 5-Puan : 13Son 5 Yorum

Ekleyen: Misafir
MHP AK partiden 7000 veya bu civarda oy aldığı takdirde Chp nin şansı hayli yüksek ve Bahattin bey onuda alır bence Bizleri İktidarsız bir dönem bekliyor.

Tarih : 30.05.2011 15:44:59

Ekleyen: Turanist
Bilecik ses veriyor 50 bin az gelir..
Tarih : 20.05.2011 20:27:40

Ekleyen: Misafir

akp 1


mhp 1


Tarih : 17.05.2011 13:45:17

Ekleyen: Misafir
ak parti bir garanti barajı aşarsa bir mhp alır aşamassa ikiisinide ak parti alır  chp de nal toplar zaten yaşar tüzün 2001 de kazala çıktı.
Tarih : 20.03.2011 10:51:28

Ekleyen: htma
mhp iki vekili biraz zor alır....1 tane çıkardı da 2.si kaldı!
Tarih : 18.03.2011 10:35:58


ÜYE OLMAYANLARDA YORUM YAZABİLİRLER!!
 

Kullanici adı

:


Kodlar , Duygular (Smile'ler)

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan
HABER11 hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. Tüm Yasal Yükümlülükler yorum sahibine aittir.

Üyelik
Kullanıcı : 
Şifre : 
Güvenlik : 874159             
Güvenlik : 
Hatırla :   

  
Her Hakkı Saklıdır. Site İçindeki Haber ve Resimler İzinsiz ve link vermeden yayınlanamaz.
Web Tasarım: Celal BIRADLI
Bu sayfa: 0,03 saniyede yorumlandı.